KOBİMEN AKADEMİ Mentor Eğitimleri Tamamlandı

KOBİMEN Akademi KOBİ mentorluğu eğitimlerinin  sonuncusu Türkiyenin çeşitli şehirlerinden 90 mentor adayının katılımıyla gerçekleşti.  Son grup ile birlikte 32 farklı ilden 250 mentor adayı  KOBİMEN Akademi mentor eğitimlerini tamamlamış oldu. TÜBİTAK onaylı eğitimleri tamamlayan mentorlar Ulusal Mentor Havuzunda yer alacak ve TÜBİTAK desteği ile KOBİ’lere Ar-Ge ve yenilik kapasitelerini artırmak amacıyla mentorluk hizmeti  verecekler.

Ege İhracatçı Birlikleri konferans salonunda gerçekleşen eğitim, EGESYS kurucu ortağı ve KOBİMEN Akademi proje yöneticisi Haluk Gökmen'in mentor adaylarına saha uygulama süreci hakkında bilgi vermesi ile başladı. Eğitime Türkiye’deki mentorluk ile ilgili çalışmalar ve uygulamalar hakkında bilgi vermek üzere davet edilen konuşmacılarla devam edildi.

EMCC Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Ersin Kollu mentor adaylarına mentorlukte etik kurallar ve mentorluğun hukuki boyutu hakkında bilgi verdi. Mentorluk sürecinin başında menti ile katşılıklı mutabakat anlaşması yapmanın önemine değinen Ersin, Avrupa Koçluk ve Yönderlik Derneğinin (EMCC) bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi ve mentor adaylarını EMCC çatısı altında mentorluğun mesleki standartlarının oluşturulması çalışmalarına destek vermeye davet etti.

TÜSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Şükrü Ünlütürk konuşmasında  KOBİ mentorluğunun önemine değinerek firmalara verielecek mentorluk desteğinin nasıl bir çarpan etkisi yarattığını kendi deneyimlediği  gerçek başarı hikayesini ile anlattı. Ünlütürk mentor adaylarına TÜSİAD ve TÜRKONFED işbirliğiyle, bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde refahın artırılması amacıyla başlattıkları BORGİP projesini tanıtarak bu projeye destek vermelerini istedi. Projeye oldukça ilgi gösteren mentor adayları, barış ve kardeşlik ortamına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bir dönemde böyle bir projeye destek vermekten mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.

Eğitime firmaların inovasyon kapasitesinin ölçülmesi ve kapasitenin artırılmasına yönelik ortaya çıkarılacak yol haritasında kullanılmak üzere  kullanılacak metodolojilerin anlatımı  ile devam edildi. Sabancı Üniversitesinden Abdurrahman Türk ve Kıvanç Tos mentor adaylarına İnovasyon Yönetimi Değerlendirme Aracını (AtoMIC) anlattılar.

Son olarak, mentor adayları  ikili gruplar halinde vaka çalışmaları gerçekleştirdiler. ve 2 farklı vaka üzerinden mentor – menti rollerini uygulama imkanı buldular.