EMCC Akredite KOBİ Mentorluğu Sertifika Programı


GENEL TANITIM

Kobimen Akademi KOBİ Mentorluğu Eğitimi TÜBİTAK 1601 Mentor Eğiticisi Çağrısı kapsamında KOBİ Mentorluğu Eğitimi olarak geliştirilmiş ve sonrasında European Mentoring & Coaching Council - EMCC tarafından "Practitioner (Uygulayıcı) Seviyede" akredite edilmiş alanında tek ve kapsamlı bir eğitim programıdır.

ULUSLARARASI AKREDİTASYON

European Mentoring and Coaching Council (EMCC) Global tarafından Practioner seviyesinde akredite edilen İşletme Mentorluğu eğitimlerimiz:
 • KOBİ Mentorluğu Eğitim Programı
 • İnovasyon Mentorluğu Eğitim Programı
 • Dijital Dönüşüm Mentorluğu Eğitim Programı
 • Girişimci Mentorluğu Eğitim Programı
 Kobimen Akademi İşletme Mentorluğu Eğitimi akreditasyon doğrulamasını buradan yapabilirsiniz. EMCC Eğitim Programları Akreditasyonu (EQA) hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

AMAÇ

Bu eğitim programı mentor adaylarına mentorluk hizmetini uluslararası kalite standarlarında yapabilecek düzeyde bilgi ve beceri kazandırmanın yanısıra inovasyon odağında işletme mentorluğunun temel prensiplerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

KOBİ MENTORLUĞU NEDİR?

KOBİ mentorluğu, alanında bilgi ve deneyime sahip kişilerin bu deneyimlerini işletmelere yol göstermek amacıyla profesyonel yöntemlerle aktarması işidir. KOBİ mentorluğu ile işletmelerin ...amaçlanmaktadır.

İŞLETME MENTORLUĞU UYGULAMA ALANLARI

İşletme mentorluğunun Türkiye’de meslek olarak tanınması çalışmaları devam etmektedir. Katılımcılar bu eğitimde edindikleri bilgi ve becerileri dış mentor ya da iç mentor olarak kullanabilmektedirler.

Dış Mentor Olarak İşletme Mentorluğu:

Dünya’da ve Türkiye’de İşletme (KOBİ, Startup, Girişim) Mentorlarının gönüllü veya ücret karşılığı görev alabileceği pek çok proje yürütülmektedir. Mentorlara ödeme yapılan güncel programlardan bazıları:
 • Avrupa Yenilik Konseyi (EIC) Koçluğu ve Mentorluğu
 • TÜBİTAK BİGG+ Programı – KOBİ İş Geliştirme Mentorluk Programı (Mentor Arayüz Kuruluşları)
 • TÜBİTAK BİGG Programı (Uygulayıcı Kuruluşlar)
 • Cube Incubation - Global Mentorluk Programı
 • TİM İnosuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı
 • TechAnkara 2021 Yılı Teknoloji Ticarileştirme Mentorluk Programı
 • TİM İhracatçı Yetiştirme Mentorluk Programı
İç Mentor Olarak İşletme Mentorluğu:

Firmaların küresel rekabette ayakta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları dönüşümü başlatmak ve inovasyonu sürdürülebilir kılmak için kurum içi inovasyon mentorleri bu dönüşüme liderlik yapmaktadırlar.

PROGRAM YAPISI VE EĞİTİM MODÜLLERİ 

 
70 saatlik eğitim programı uzaktan (online) eğitim olarak tasarlanmıştır. Kovid-19 salgını nedeniyle tüm dersler web üzerinden (online) gerçekleştirilecektir. Uzaktan eğitim asenkron (video) ve senkron (canlı) derslerden oluşmaktadır. Asenkron dersler Kobimen Akademi LMS (E-Öğrenme Platformu) üzerinden, senkron dersler (6 oturum) ise aşağıda belirtilen tarihlerde Zoom platformu üzerinden yapılacaktır.

KİMLER KATILABİLİR?
 • İşletme mentorluğu konularında bilgi almak, bilgisini ilerletmek ve kariyerine bu alanda devam etmek isteyen deneyimli uzmanlar ve danışmanlar
 • İşletmelere danışmanlık/mentorluk yapan TTO, Teknopark, Kalkınma Ajansları, Yenilik Merkezleri, Ticaret Odası vb. kuruluşların uzmanları
 • Kurumlarında Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak, inovasyon yönetim altyapısının oluşturulmasını sağlamak, inovasyon yönetimi yetkinliğini kazanmak ya da dönüşümü başlatmak isteyen yöneticiler, uzmanlar ve Ar-Ge /Tasarım Merkezi çalışanları

AÇIKLAMA
 • Saha uygulaması daha önce hiç mentorluk yapmamış katılımcılar için zorunludur. Katılımcılardan eğitim sonrası 20 saat mentorluk yapacaklarına dair taahhütname istenmektedir. Daha önce en az 20 saat işletme/girişimci mentorluğu yaptığını belgeleyen adaylar bu modülden muaf olacaklardır.
 • Eğitimi başarı ile tamamlayan ve saha uygulamasını önceden ya da sonra tamamladığını belgeleyen katılımcılar EMCC Akredite "KOBIMEN ACADEMY INNOVATION MENTORING TRAINING PROGRAMME Bespoke Practitioner Level" sertifikası almaya hak kazanacaklardır.
 • 70 saatlik programı başarı ile tamamlayan katılımcılar EMCC Uygulayıcı Seviye Bireysel Mentor Unvanı (EMCC EIA: European Individual Accreditation –Bireysel Akreditasyon) için başvuru hakkı elde etmiş olacaklardır. EMCC EIA Bireysel Akreditasyon hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • EMCC EIA Uygulayıcı Seviye bireysel akreditasyon başvuru koşulları ve ücreti EMCC tarafından belirlenmektedir ve bu eğitime ek olarak ücretlendirilmektedir. Bireysel akreditasyon ücretini öğrenmek için lütfen akademi[at]kobimen.com adresinden bilgi isteyiniz.
 • Eğitimi başarı ile tamamlayan tüm katılımcılar Mentor Havuzumuzda yer alma hakkı elde edeceklerdir.
 
Ders içerikleri ve eğitim hakkında detaylı bilgi almak için lütfen ön kayıt formunu doldurunuz.
 
KATKIDA BULUNAN EĞİTMENLER

Asenkron (Video) Dersler:

Ali AKURGAL, Dr. Öğretim Üyesi Özgür ÖZTÜRK, Dr. Rıza KADILAR, Demet UYAR, Engur RUTKAY, Müge SUNTUR, Özlem BALKAN, Pınar ERSİN KOLLU

Senkron (Canlı) Dersler:

Haluk GÖKMEN, Serap GÖKMEN, Ömer Levent GÖKÇE

 
ÜCRET
Bu eğitim sadece kurumlara özel açılmaktadır.  Lütfen teklif isteyiniz.  
SERTİFİKA

70 saatlik programı başarı ile tamamlayan katılımcılara EMCC Akredite KOBİMEN AKADEMİ INNOVATION MENTORING EMCC Practioner Level- EQA Mentorluk Eğitimi Sertifikası verilecektir.
Sertifikanızı   profilinizde paylaşılabilirsiniz. 

LinkedIn'de sertifika nasıl paylaşılır?  tr / en

LinkedIn'de sertifika kutlaması nasıl yapılır? tr / en